Prvý let

Prvý let

Inšpiráciou  k tomuto článku nám bol môj brat s ktorým sme sa dohodli, že sa s ním stretneme v Turecku. Neletel síce prvý krát, ale prvý krát sám. Tak sme mu poslali návod, aby ho nič neprekvapilo. Letel s tureckou nízkonákladovkou Pegasus (Viedeň- Istanbul).

 

Letí sa takto:
Deň pred odletom (záleží od leteckej spoločnosti ako dlho pred odletom) si urobíš check-in online. Po úspešnom vyplnení údajov ti vystavia Boarding pass (letenku). Niektoré spoločnosti (záleží aj od letiska) dávajú Boarding pass ako QR- kód (je to aj prípad Pegasusu). Ak letecká spoločnosť neponúka túto možnosť je potrebné boarding pass vytlačiť. Doma je to zväčša jednoduché a v zahraničí sa stačí opýtať v ubytovaní, či by boli ochotný Vám ho vytlačiť. Z vlastnej skúsenosti vieme, že väčšina ubytovaní nám to vytlačili ochotne a zadarmo. A ak ubytovanie nemá tú možnosť, odporučia Vám v meste predajňu (niečo ako u nás Faxcopy) kde Vám to vytlačia.
Po check-ine získaš Boarding pass, ktorý obsahuje tieto údaje:
– Meno leteckej spoločnosti
– Meno pasažiera
– S kade – kam, Mesto odletu – Destinácia príletu napr. Viedeň – Istanbul, väčšinou sa uvádza sa aj kód letiska, napr. VIE – SAW čiže Letisko Viedeň-Schwechat – Medzinárodné letisko Sabihy Gökçenovej v Istanbule
– Dátum a čas odletu
– Číslo letu, obsahuje písmenka a čísla. Napríklad PC786
– Číslo sedadla. To je číslo miesta v lietadle (kde sedíš). Obsahuje číslo čo je rad v lietadle a písmenko miesta. Budeš sedieť pri okne, v strede (medzi dvoma pasažiermi) alebo pri uličke. Číslo bude napr. 24B.
Ukážka online boarding passu:

Ak aj nespravíš online check-in je možné vykonať check-in aj pred letom na letisku. Stačí ak po príchode na letisko (najlepšie 2 hodiny pred odletom) nájdeš na informačnej tabuli svoj let a číslo pri ktorom okienku operuje tvoja spoločnosť (odbavovacia priehradka).

Informačná tabula vyzerá takto:

Pri odbavovacej priehradke leteckej spoločnosti pracovníčka tiež vie vytlačiť boarding pass.

 

Táto priehradka však primárne slúži na uloženie batožiny do podpalubia, ktorá je rozmerovo väčšia a ťažšia ako je povolené zobrať na palubu lietadla. To nie je tvoj prípad. Bohato ti stačí vak, veď čo ti treba 2 trička, náhradne nohavice, bundu, mikinu máš na sebe. Pozor však na tekutiny, ak chceš zobrať sprchový gél a pod. tak najviac 10 fľaštičiek po 100ml. Spoločnosť Pegasus má povolené rozmery príručnej batožiny 20cm x 40 cm x 55cm a váha najviac 8 kg. ( každá letecká spoločnosť má iné obmedzenia).

 

Vak je v tomto prípade super lebo ho vieš postláčať, ak by tvoju batožinu kontrolovali či spĺňa obmedzenia. Kontrola príručnej batožiny sa deje skôr zriedka, ale môže sa stať. Napríklad v meste Kuala Lumpur spoločnosť AirAsia (iba 7kg) dosť na tom lipne a pracovníci spoločnosti vážia batožinu pred vstupom na kontrolu batožín. Niektoré spoločnosti majú na zmeranie rozmerov takú kovovú konštrukciu do ktorej sa musí batožina zmestiť. Iné spoločnosti ju majú rovno aj s váhou. Na váženie má aj dokonca konkrétne spoločnosť Pegasus príručnú váhu a vážili nám batožinu až pri boardingu (nástupe do lietadla).
A poslednou možnosťou ako je možné si vytlačiť boarding pass je self check-in. Je to kiosk kde vieš pomocou QR-kódu alebo registračného čísla sám vytlačiť boarding pass. Samoobslužné kiosky však nepoužívajú všetky spoločnosti a nie sú ani na každom letisku. V Ázií ich však veľmi obľubuje už spomínaná letecká spoločnosť Airasia.
Ok, dostávame sa k samotnému dňu odletu. Nezabudni si pas (v rámci EU a niektoré ďalšie štáty Európy nám Slovákom povoľujú vstup len na občiansky preukaz) to je asi najdôležitejšia vec. Si pred letiskom, vojdeš a nájdeš obrazovku s odletmi (Departures). Na nej hľadáš svoj let podľa času odletu, leteckej spoločnosti, čísla letu a destinácie. Je tam ešte informácia ku ktorému Gate-u (odletová brána) bude lietadlo pristavené, či má lietadlo meškanie, let je zrušený a pod.

Máš boarding pas, máš pas, tak teraz môžeš ísť ku Gate-om. Smerom k nim však najprv musíš prejsť cez bezpečnostnú kontrolu. Na túto kontrolu je dobre si nechať dostatočný čas, môže to isť pomaly, keď je veľa ľudí. Cez túto kontrolu nesmieš zobrať tekutiny okrem povolených 10 fľaštičiek po 100ml, ktoré musia byť v plastovom priesvitnom uzatvárateľnom vrecku.
Vodu musíš vypiť pred kontrolou, ale prázdnu fľašu môžeš zobrať cez kontrolu a veľa letísk má možnosť si pitnú vodu načapovať. Preto to píšeme, aby si nemusel kupovať drahú balenú na letisku.

Jedlo si môžeš zobrať. Na letisku a aj v lietadle nie je najlacnejšie, preto je dobre sa pripraviť vopred.
Kontrolou prechádzaš tak, že vyložíš vak na také valce čo sa točia (posuvný pás). Veci ako mobil , mince, opasok, okuliare, mikinu, šiltovku dáš do plastovej nádoby. Na niektorých letiskách vyžadujú vyložiť aj notebook poprípade všetku elektroniku a dať do nádoby . Všetko čo si vyložil prejde cez skener. Po vyzvaní pracovníka aj ty prejdeš cez ,,pípak“ (detektor kovov), ak nepípaš môžeš si zobrať veci, ak pípaš pracovník okolo teba pobehá ešte ručným detektorom kovov. Pracovníci môžu robiť aj náhodne stery z rúk, oblečenia a vlastne všetkých predmetov. Je to na vylúčenie prepravy výbušnín. Môžeš byť aj vyzvaný na vyzutie sa z topánok, ktoré skontrolujú. Niekedy chcú, aby si otvoril vak, ak sa objaví na skenery niečo podozrivé. Kontrolujú hlavne či nemáš vo veciach ostré kovové predmety. Napríklad manikúrové nožničky už nám 2x zabavili, ale väčšinou nám prešli. Problém môže na stať aj pri veľkých množstvách tekutín. Ak sa im zdá, že je tam veľa gélu (tekutiny) kontrolujú ml či nepresiahlo 100ml. Niekde sú veľmi prísni a inde to veľmi neriešia. Podľa toho na akého človeka za skenerom natrafíš. Po kontrole si môžeš zobrať, zbaliť a obliecť všetky svoje veci.

Následne si už v odletovej hale kde čakáš na svoj let. Znova nájdeš tabuľu a nájdeš svoj let. Na tabuli je napísané ku ktorému Gate-u máš ísť. Väčšinou to je číslo a písmenko napr. J10. Podľa počtu brán na letisku. Väčšie letisko ma ich viac, menšie menej. Nájdeš Gate a už len sadneš na lavičku, keď bude voľná a počkáš na boarding (nástup do lietadla). Ak budeš mať ešte dosť času, tak sa popozeraj po obchodíkoch, duty free (bez dane). Stále si však sleduj svoj let na tabuli. Ako náhle bude na obrazovke napísane boarding, tak sa nastupuje do lietadla. Je to vždy tak 20-30min pred časom odletu. Pred gate-om už budú zriadenci kontrolovať boarding pass a pas či si to ty.

Teraz ťa pustia do lietadla. Nájdeš svoje miesto podľa čísla na boarding passe. Radi ti pomôžu aj letušky. Vyložíš vak hore do úložného priestoru, niekde kde je miesto. Poprípade, vieš vak vložiť aj pod sedadlo pred tebou. Samozrejme pred tým si vytiahneš slúchadla, aby si nemusel zase vstavať a sadneš si. Zapneš si bezpečnostný pás (seat belt) a môžeš začať relaxovať. Bezpečnostný pás je nevyhnutné mať zapnutý pri vzlete a aj pri pristavaní. Môžeš si všimnúť aj kontrolku nad tebou, ak svieti, pás musí byť zapnutý. Hneď vedľa je aj kontrolka zákaz fajčiť.

Keď budeš sedieť pri okne, tak pri vzlete a pri pristavaní musia byť otvorene okenice respektíve tie tienidla (rolety) na oknách. Je to preto, aby v núdzovej situácií palubný personál (cabin crew) vedeli čo sa deje von. Pred vzletom ešte letušky dávajú inštruktáž. Je dobre si to vypočuť, hlavne ak letíš prvý krát či po dlhej dobe. Väčšinou vtedy už všetci pasažieri zaspia. V pohode môžeš aj ty. Ako náhle vzlietnete a naberiete výšku aká je potrebná, kapitán vypne signalizáciu pasu a môžeš isť na WC. Palubný personál začne obsluhovať pasažierov, menu je v sedadle pred tebou. Objednáš si jednoducho u letušky. Niektoré letecké spoločnosti vydávajú aj svoj časopis so zaujímavými článkami.

Veľa ľudí sa bojí lietania, ale ozaj nie je čoho sa báť. Vlak trasie oveľa viac. Vzlietnete to je celkom fajn pocit a potom naberiete výšku v ktorej zvyšok letu budete letieť. Potom už len pristánie, dosadnutie závisí od pilota, ale robia to veľmi hladko. Keby si sa niečo zľakol, tak sa len pozri ako sa tvária iní pasažieri. Keď sú všetci v pohode, tak je všetko v pohode. Ale fakt, pozri na viacerých! Raz sa nám stalo, že pri lete do Atén sedel pri nás taký vystrašený chlapík, že až. Hneď sa nám tým pochválil a neprestal rozprávať celý let, aby sa rozptýlil.
Po pristaní zostaň sedieť až kým kontrolka signalizujúca zapnutie pásu nezhasne. Veľké množstvo pasažierov toto pravidlo nerešpektuje a môžu prísť k úrazu. Palubný personál otvorí dvere a vystupuje sa.

Ideš spolu s davom pasažierov najprv na imigračnú kontrolu. Na väčšine imigračných kontrol ťa odfotia a skenujú si tvoje odtlačky ukazovákov. Napríklad v Indií nám skenovali odtlačky všetkých prstov. Robí sa to tak, že po výzve priložíš ukazováky na také sklíčko a spravia fotku. Odfotia tak, že po výzve sa pozrieš do kamery, nesmieš však mať okuliare ani šiltovku. Niekedy môžu mať úradníci aj nejaké základne otázky. Napríklad: Prečo si do krajiny prišiel? Na koľko dni si prišiel? S kým si prišiel alebo Za kým si prišiel? A pod. Vždy sa odpovedá pravdivo. Inokedy len pečiatka a si vybavený. Dostal si sa do haly príletov (Arrivals). Na batožinu nemusíš počkať, lebo už ju máš so sebou. Nájdeš Exit a si v novom meste, kde zažiješ nové dobrodružstva 🙂

Letu zdar

Keby si niečo nevedel, tak sa opýtaj nie je to hanba. 